Čtvrtá postní neděle (Laetare) - Družebná, Středopostní, Růžebná či Růžová
V lidové tradici získala tato neděle přídomek Družebná (Družbadlná nebo Družbadlnice), nebo se jí také říkalo Středopostní, Růžebná či Růžová. Pojmenování čtvrté postní neděle Družebná znali a používali naši předkové již ve středověku.V těchto dobách, kdy se opravdu postní tradice dodržovaly a lidé na sebe byli přísní, byl tento den tak trochu vzácností. Spočíval v setkání dívek, družek, ke společnému pohoštění a v názvu neděle se uchovalo pojmenování koláčů družbanců, které se v tento den pekly. Někde dokonce s několikerým, až sedmero mazáním, a děti si pro ně chodily koledou po domech. Tyto zvyky se přenesly i do doby našich pradědů. Bývalo také zvykem rozhazovat zbylé drobečky koláčů na pole pro dobrou úrodu.
V Libochovicích se na čtvrtou postní neděli konalo sdružení dítek. Ty si mezi sebou zvolily královnu, kterou oblékly do bílých šatů, ozdobily rudými pentlemi a hvězdami z pozlátka. Tu pak družičky vodily dům od domu a svými zpěvy oznamovaly příchod jara.
Mládeži bylo povoleno v tento den se sejít a poveselit na návsi, nebo v některém stavení, kde byla svobodná dívka, nebo mládenec, setkání sloužilo i k námluvám. Byla to i poslední lhůta k ucházení se o nevěstu pro toho, kdo se chtěl oženit hned po velikonocích a tak chodil s družbou (doprovodem, svědkem, svědkyní) do domácnosti žádat o ruku. Od slova družba, se někdy i vykládá pojmenování neděle družebné. Na Novopacku lidé rádi chystali námluvy na Družebnou neděli, prý to věštilo šťastný sňatek.
Na Nepomucku, na čtvrtou postní neděli pekly děvčata pučálku na másle. Na několik dní daly pučeti hrách ve vodě a ráno ve zmíněnou neděli napučený hrách upražily na másle na pekáči. Upravený hrách promíchaly s rozinkami a pokroutkami (cukrovinkami) a různým kořením a podávaly odpoledne ženichům, neboť ten den se chodilo na námluvy. Nechyběl u toho ani výmluvný kecal, který vychvaloval ženichovy přednosti. Matka případné nevěsty pak předložila ženichovi pučálku s vidličkou a čekala, zda si řekne o lžíci, aby ukázal, že umí jíst pučálku. Pokud se rozhodnul pro vidličku a nepočkal až mu přinesou lžíci, byl vystaven všeobecnému posměchu. Co taky se ženichem, který ani neví, jak se jí pučálka?