O velikonočním týdnu na venkově – Bílá sobota

O velikonočním týdnu na venkově – Bílá sobota

O velikonočním týdnu na našem venkově – Bílá sobota - vyprávění z časů dávných a nedávných IV. (l.p. 1893)

Pohleďme nyní blíže, jaké stopy dávných časů nám na našich Velikonocích zůstaly a jakým pověrám věřili staří hospodáři a naše prababičky. Bílá sobota své jméno dostala z obřadu církevního, ale i lidovými zvyky se opírá o chrámové obřady. Bílou nazývá se dle bílého roucha katechumenů, jež tito v tento den křtěni se do něj oblékají. Noc z Bílé soboty na Velikonoční neděli, na niž církev klade památku z mrtvýchvstání Kristova, dala jméno celému pašijovému týdnu.
Před mší pálí kněz na malé hraničce poblíž chrámu zbytky svátých olejů, čemuž lid říká „páliti Jidáše“. Sotva se kněz odvrátí od dohořívajícího posvěceného ohně, z něhož světlo do kostela vnáší, aby tam ve „věčné“ lampě po celý rok hořelo, hned rozebráno je zbylé uhlí, jehož věřící doma užívají jako prostředku ochranného. Takový uhlíček totiž, ukryje-li se pod střechou, chrání dům od blesku a ohně, ve chlévech chrání dobytek od uštknutí i od nemocí, a do pole zastrčen odvrací od osení krupobití.

Co se děje, když kněz při mši „Gloria“ zapěje:

Zahlaholí zase všechny zvony kostelní, které se již z pouti z Říma navrátily, a rozezvučí se také varhany. V tuto vzácnou chvílí běhají lidé po zahradě a třesou stromy, jako by je ze sna budili (srovnej říkadlo vánoční: Stromečku, vstávej, ovoce dávej, je Štědrý den). Tak pojistí si hojnou úrodu ovocnou.
Z téže příčiny je také dobře svázati všechny klíče domácí a v tuto chvílí jimi po zahradě zvonit; kam až zvuk jejich dolehne, tam se ovoce hojně urodí.
Kdo z mužů chce po celý rok míti dostatek peněz a nevím, kdo by to nechtěl, ať si, jak zvony uslyší, tluče na kapsy, budou prý potom stále plné. Hospodyně zametají dům a spěchají, aby byly hotovy, než zvony umlknou, budou pak mít po celý rok pokoj od všelikého ošklivého hmyzu. Jako na Velký pátek před slunce východem, tak dnes při „Gloria“ krásy chtivé dívky umývají se studenou vodou; avšak jistějším prostředkem je umýti se březnovým sněhem, který se ovšem v lahvičce kdesi ve studenu pečlivě musí ošetřovat.

Tento článek je exkluzivní obsah pro premiové uživatele

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Neděle 24. listopadu 2024
v tento den má svátek

Emílie Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Emma Emiliána