Svaté nebe - sv. Urban I, patron vinařů

Svaté nebe - sv. Urban I, patron vinařů

Váže se k datu: 19. května

Morava a Čechy mají několik svých vinařských patronů a mezi nejuznávanější patří právě svatý Urban, který bývá zobrazován s hroznem vína a s tiárou na hlavě, dále s keřem vinné révy, nebo se soudkem vína. Jde o papeže ze třetího století a důvodem, proč je za patrona považován, je to, že jej kdysi vinice ukryla před pronásledovateli a zachránila mu tak život. To vinicím doteď vrací tím, že je chrání před mrazem a bouřkami a jejich majitele před opilstvím, je i patronem bednářů.

Podle některých odborníků je však důvodem ke spojení světce s vínem pouze skutečnost, že jeho svátek 25. 5. byl ve středověku prvním svátkem světce po tzv. ledových mužích, tedy již v teplém období, kdy réva nasazuje na květ.

Pocházel z římského vznešeného rodu. Byl syn Pontiánův a od dětství vynikal věrností víře, zdrženlivostí a čistotou. Po Kallistovi byl zvolen na Petrův stolec (Papež) roku 222 a jeho osmiletý pontifikát probíhal za vlády Alexandra Severa, který křesťany nechával na pokoji. Křesťané za jeho působení měli nejen svá pohřebiště, ale i domy pro bohoslužebná shromáždění, které můžeme nazvat chrámy. Shromáždění se konala obvykle v sálech prvního patra. Církevní majetek byl také tvořen dary a odkazy a papež Urban rozhodl, aby všechno, co bylo obětováno Bohu, sloužilo výhradně k církevním účelům a pak už jen chudým. Neví se přesně jak zemřel, zda šlo o přirozenou nebo mučednickou smrt. Zemřel v roce 230. Jeho hrob byl při vykopávkách roku 1854 nalezen na Via Apia v Římě.

Závěrem několik pranostik:

Z pohledu historie pranostik je zajímavá tato vinařská: "Prší-li na sv. Urbana, znamená újmu na víně, pak-li je hezký čas, dobré víno bude." Je převzata z latinského kalendáře z roku 1617. Vinařské pranostiky správně konstatují, že konec května je důležitý pro správný vegetační vývoj vinné révy.

  • Praví se o něm, že podobně jako tři zmrzlí páni – Pankrác, Servác a Bonifác, i on nosí ochlazení, neboť „Urban bývá studený pán.“ 
  • Po svatém Urbanu mráz neškodí džbánu.
  • Prší-li na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně.
  • Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pak-li jest pěkný čas, dobré víno bude zas.
  • Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně.
  • Urban krásný, vyjasněný - hojným vínem nás odmění.
  • Jasné slunce na den svatého Urbana hojnost dobrého vína znamená.
  • Pankrác a Urban bez deště – hojnost vína.
  • Po svatém Urbanu mráz neškodí džbánu.
  • Když na Urbana prší, bude mnoho myší.
  • Jaký den 25. máje jakožto na den Urbana povětří jest, takový podzimek následovati má.

Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz
vyobrazení: pohlednice, autor neznámý

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Sobota 23. listopadu 2024
v tento den má svátek

Klement Pošlete pohlednici s přáním