Pocházel z Betsaidy v Galileji a byl mladším bratrem Šimona Petra. Oba bratři žili poklidným životem, živili se jako rybáři. Než poznal Ježíše, byl učedníkem Jana Křtitele. Ondřej se pak stal prvním z dvanácti Ježíšových pomocníků neboli apoštolů. Přivedl k němu i svého bratra Šimona, jemuž dal Ježíš jméno Petr. Ondřej cestoval do krajin kolem Černého moře, kam přinášel víru, uzdravoval a vyháněl z nešťastníků zlé duchy.
Legendy:
O jeho skutcích se vyprávějí různé legendy. Například v Nikai zachránil místní obyvatele před sedmi zlými duchy převtělenými do podoby psů.
Jednou také přistihl v zájezdním hostinci mladého biskupa, který u stolu hodoval s nevěstkou a netušil, že jde o přestrojeného ďábla. Ondřej to ihned rozpoznal a v přestrojení za poutníka zahnal proradného ďábla od důvěřivého mladíka, který málem podlehl hříchu.
Jeho putování bylo ukončeno v Řecku, ve městě Patrasu, kde byl obžalován, že odvrací lid od bohů a boří jejich chrámy. Následně byl bičován a odsouzen k ukřižování. Ondřej, podobně jako v Římě jeho bratr Petr, žádal, aby mohl zemřít na odlišném kříži než Ježíš, a tak byl pro něj připraven kříž ve formě velkého X, jehož tvar zůstává nazýván „křížem sv. Ondřeje“. Ondřej byl na kříž připoután provazy, nikoli přibit, snad aby jeho muka byla delší. Umíral po tři dny, a přitom kázal těm, kteří se shromáždili kolem jeho kříže.
Sv. Ondřej se stal patronem za dobrý sňatek (nevěst), rybářů a obchodníků s rybami, ale i řezníků, provazníků, nosičů vody. Za svého patrona ho má řada evropských zemí a měst: Rumunsko, Rusko, Řecko, Ravena… Je také vzýván proti bolestem v krku, dně, křečím a růži.
Atributy: kříž ve tvaru písmene X, provaz, síť.
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín ViK, catholica.cz
vyobrazení: obraz 2, autor: Artus Wolffort (1581 - 1641), vlámský malíř