Je patronem vod, mostů a profesí spjatých s vodou, hlavně vorařů (šífařů), lodníků a mlynářů, byl ochráncem proti utopení a byl vzýván za mlčenlivost. Jako jediný světec má kolem hlavy pět hvězd, a to je velká zvláštnost, protože jinak má nárok na hvězdy kolem hlavy pouze panna Maria. Byla mu zasvěcena řada kostelů a kaplí, nejkrásnější a nejznámější z nich je barokní poutní areál na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou (1735), který postavil J. B. Santini ve tvaru hvězdy. Se sochami J. Nepomuckého se můžeme potkat na mostech, návsích a rozcestích. Ta nejznámější stojí na Karlově mostě (1683). Jeho atributy jsou: hvězdy kol hlavy, jazyk, kněz, kotva, kříž, most, palma, ryba, řeka.
Jan z Nepomuku je historicky doložená postava:
Byl v latinských textech uváděn jako „Johannes de Pomuk“. Je jedním z nejoblíbenějších a z nejznámějších světců. Narodil se roku 1345 v Pomuku poblíž Plzně, jako syn soudce, dle některých historiků se jednalo o starostu Pomuku. Získal vynikající vzdělání, které ho jako duchovního přivedlo až k hodnosti generálního vikáře pražské arcidiecéze. Jan se stal nejbližším arcibiskupovým spolupracovníkem a zároveň zpovědníkem manželky Václava 4., královny Žofie. Nebál se napomínat samotného krále, a tak brzy upadl v jeho nemilost a král se rozhodl, že se ho zbaví. Postupně také docházelo ke konfliktu krále Václava IV. (syna Karla IV.) a arcibiskupa Jana z Jenštejna. Šlo o jeho moc, kterou chtěl Václav IV. intrikami omezit. Vše vyvrcholilo zatčením J. Nepomuckého a dalších úředníků.
Legenda a dlouho tradovaný příběh o jeho úmrtí:
Jan odmítl prozradit žárlivému Václavovi královnino zpovědní tajemství. To už byl pouhý krok k tragédii. Desetiletí střetů končí nechutnou aférou, v níž Václav IV. dal Jana Nepomuckého zatknout, krutě mučit – sám u toho byl přítomen – a poté ještě živého, avšak s ranami, které by vedly ke smrti, byl hozen do řeky z kamenného mostu do Vltavy (20. 3. 1393). Jeho tělo vyplavalo 17. dubna, kdy ho rybáři uviděli v řece s pěti světly kolem hlavy, hvězdám podobnými.
O příjmení Nepomucký:
K jeho úpravě příjmení na Nepomucký se váže zdůvodnění, že chybným čtením latinského výrazu "DE POMUK" (Pomucký) se utvořilo "NEPOMUK" (Nepomucký). Kronikář Václav Hájek přispěl také ke zmatkům kolem roku úmrtí Jana Nepomuckého tím, že v rukopise o jeho utopení na pergamenové straně 383, kde byla někým před číslem připsaná jednička, četl jako rok úmrtí 1383. Podle toho pak Jan Nepomucký zemřel o 10 let dříve než mučedník Jan z Pomuku a oba měli být shozeni do Vltavy v místě, kde je v zábradlí Karlova mostu vsazený dvouramenný mosazný křížek. (www.catholica.cz)
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín ViK, www.catholica.cz
vyobrazení: malba, autor neznámý