Svaté nebe - sv. Barbora, legendy

Svaté nebe - sv. Barbora, legendy

Váže se k datu: 04. prosince

Byla to prý krásná dcera bohatého kupce Dioscura z Nikomédie (dnešní Turecko), zapřisáhlého nepřítele křesťanů, který se rozhodl chránit ji před vlivy špatného světa i nevhodnými nápadníky. Nechal proto vystavět věž se dvěma okny, kam ji zavřel. Tam žila v přepychu s početným služebnictvem. Zvláště chtěl zamezit tomu, aby nepřijala stále se rozmáhající nové náboženství – křesťanství. To se mu ale nepovedlo. Jednou Barbora předstírala nemoc a kněz, převlečený za lékaře, ji pokřtil. Nechala pak probourat zeď pro další okno, symbolicky to znamenalo Svatou trojici. Když to její otec zjistil, byl vzteky bez sebe a chtěl ji na místě zabít mečem.

Barboře se však podařilo uprchnout do hor. Jedna skála se před ní zázračně otevřela a Barbora se skryla ve skalní puklině (proto je patronkou horníků). To vše viděl jeden pastýř, který v okolí pásl své stádo, stal se svědkem tohoto zázraku a otci pak prozradil dívčin úkryt. Rozlícený otec ji vydal soudci, ale i přes bičování se Barbora své víry nezřekla, a tak byla odsouzena k smrti. Hlavu ji sťal svým mečem vlastní otec. Jakmile však hrůzný čin vykonal, sjel z nebe blesk a na uhel ho spálil (z té příčiny se stala patronkou dělostřelců a pyrotechniků). Mučednickou smrtí zemřela prý roku 306, podle jiných už roku 240 a o její skutečné existenci se vedou spory. Existují o ní pouze zmínky ve Svaté legendě a to je prý málo. 

Podle legendy se modlila před svou smrtí za kající hříšníky, a proto je též vzývána jako přímluvkyně za šťastnou hodinu smrti. Sv. Barbora patří mezi nejuctívanější panny mučednice a je podle legendy označována i za patronku týraných a opuštěných dětí, ale především je známá jako patronka horníků, ale pod její ochranou jsou i kameníci, dělostřelci, a i jiní pracovníci zacházející se střelným prachem. Dále je patronkou slévačů zvonů, zvoníků, pokrývačů, tesařů, řezníků atd.

Sv. Barbora je nejčastěji zobrazována s věží v ruce nebo u nohou, někdy také drží v ruce kalich jako symbol víry nebo meč, který odkazuje na její smrt. Na některých výjevech má u nohou dělo. Zasvěceno jí je řada kostelů i chrámů (mimo jiné třeba Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře).

Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín ViK,
catholica.cz, Wikipedia
vyobrazení: obraz, autor neznámý

 

 

 

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Středa 27. listopadu 2024
v tento den má svátek

Xenie Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Oxana Virgil