- 3. březen v pražském Klementinu: minimum – 21,2 °C (r. 1929), denní průměr 2,3 °C (od r. 1961), maximum 15,1 °C (r. 1999).
- Slunce vychází v 06:42 a zapadá v 17:49. Slunce je tedy 11 h a 7 minut nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) je 12 h a 52 min. Z toho je astronomická noc (tma) 9 hod. a 18 min. Astronomický rozbřesk (první sluneční paprsky) nastává v 04:55 a tma v 19:36.
- Ze starých kronik, o počasí: L.P. 1367, povodeň veliká byla na Vltavě u Prahy, takže se v ulici sv. Jiljí v Starém Městě pražském na loďkách se plaviti museli a voda až na práh sv. Mikuláše dosahovala. Škody nemalé staly se lidem skrze to rozvodnění. Potom hned druhého měsíce přišly na lidi veliké těžkosti a nemoci, že sotva kdo v Praze zdráv byl. (Veleslavín)
- O pranostice: "Svatá Kunhuta - o chlup stoupne teplota." Počasí v tomto období se často nese v duchu matějského oteplení, které končí cca 9. března.
- Lidová rčení: Na Abrahama volat - o milost, pomoc prosit. Dostat se do řehole svatého Adama - oženit se.
- Dnes má svátek Kamil: jméno nejasného původu. Nejpravděpodobnější význam vychází z latinského "camillus", tedy vznešeného původu. Dalšími možnostmi výkladu mohou být chrámový služebník, ten, kdo má svobodné rodiče, nebo muž vonící heřmánkem. Nesmíme zapomínat ani na arabskou variantu dokonalý nebo skvělý.
- Dnes se připomíná sv. Kunigunda (Kunhuta), císařovna, nar. cca 980. Patronka těhotných žen, dětí, nemocných. Byla manželkou Jindřicha II. a cele patřila lidu, který se na ni mohl obrátit s každou prosbou. Ve svém postavení viděla povinnost být strážným andělem císaři i lidu. Měla zásluhu na Jindřichově spravedlivém panování i na dosazování jen opravdu zbožných a učených biskupů. Manželé žili zdrženlivě a ve spojení duší se navzájem obohacovali ctnostmi, dodržujíce slib čistoty složený před sňatkem. Kunigunda nebyla ušetřena zkoušky. Pro křivé nařčení byla podrobena tzv. "Božímu soudu" a bosá musela přejít rozžhavená železa. Bůh jí zázrakem pomohl dokázat nevinu. Dala vystavět dóm v Bambergu. Po smrti Jindřicha vstoupila do kláštera, který založila a v něm žila i zemřela jako obyčejná řeholnice v r. 1039.
zdroj: knižní archiv Antonín ViK, Velký pranostikon - Zdeněk Vašků a www.catholica.cz
vyobrazení: koláž Antonín ViK