- 25. listopad v pražském Klementinu: minimum – 14,7 °C (r. 1858), denní průměr 3,8 °C (od r. 1961), maximum 14,7 (r. 2009).
- Slunce vychází v 07:26 a zapadá v 16:12. Slunce je tedy 8 h a 45 minut nad obzorem (délka dne). Soumrak a noc (slunce pod obzorem) je 15 h a 14 min. Z toho je astronomická noc (tma) 11 hod. a 24 min. Tma nastává v 18:07 a ranní astronomický rozbřesk (první sluneční paprsky) nastává v 05:32.
- O pranostice: "Na Kačenku - po přadénku", dříve v tuto dobu začínalo období přástek. "Je-li Kačenka ucouraná, je Baruška naškrobená." Vysvětlení pojmů: "naškrobená" patronka znamená mrazivé a "ucouraná" nebo "nemocná" deštivé a blátivé počasí. Na sv. Kateřinu je jedna z nejznámějších pranostik: "Kateřina na blátě, Vánoce na ledě."
- Ze starých kronik: L.P. 1412, na den svaté Kateřiny, v noci předcházející strhlo se náramně veliké povětří a bouře větrů, jakéž téměř žádný lid nepamatoval. Veliké škody učinila na všech městech i zámcích a místy i stavení pevná zvracela. Kudy ti větrové váli, tu žádného celého okna nezůstalo, vyvrátila nebo zlámala i množství stromů v lesích a sadech. Moudřejší z toho hádali o budoucích roztržitostech a bouřkách v království českém.
- L.P. 1888 vyšel první svazek Ottova naučného slovníku (obsahoval hesla A-Alpy).
- L.P. 1905 byl vydán zemský zákon moravský č. 4/1906, podle něhož je dítě povinno choditi do školy, jejíž jazyk vyučovací se shoduje s jeho národností. Zákon tento platí na Moravě dosud a podle hlavního svého spoluautora nazývá se lex Perek. - Zvyky a tradice sv. Kateřiny: Uctívání Kateřiny se uplatnilo také v selském životě. O Kateřinině končila pastva, na dvorech začínali se stříháním ovcí. Pro děvečky a čeledíny byl svátek svaté Kateřiny dnem, kdy dostávali mzdu a mohli měnit "dvůr", pokud nebyli vyplaceni již o svatém Martinu.
- Dnes má svátek Kateřina, význam jména je z řeckého kathará čistá, přeneseně cudná, neposkvrněná, může pocházet i ze slova hekateros kdo jistě zasahuje cíl. Další výklad uvažuje, že základ slova byl egyptský a znamenal koruna.
- Dnes se také připomíná sv. Kateřina. Pro svou učenost a výmluvnost je patronkou pedagogů, studentů, učenců, ale i švadlen, soukeníků a řemeslníků pracujících s kolem nebo nožem. Vzývána bývá při migréně, při postižení jazyka, v hodině smrti a při hledání utopených.
Pocházela z Egypta. Byla vznešená rodem a převahou ducha porazila údajně i císaře, který proti ní postavil své učence. Do vězení se dostala proto, že vyzvala tehdejšího římského císaře, aby přestal sloužit pohanským bohům a přijal křesťanství. Císaře od potrestání opovážlivé dívky zdržovala její krása. Byl unesen jejím půvabem, překvapen odvahou a výřečností. Snad ho také napadlo, že oslabí víru křesťanů, když ji veřejně usvědčí z omylů. Povolal proto 50 filozofů, považovaných za mistry řečnictví a ti měli změnit její přesvědčení. Výsledek byl ten, že Kateřininými slovy byli poraženi a někteří se stali křesťany. Císař je prý poslal na hranici, kde měli skončit v plamenech a Kateřinu dal zbít pruty a uvěznit. Pak nařídil, aby byla připravena čtyři kola s hřeby k pozvolnému drcení Kateřinina těla až do jejího konce. Po spuštění mučícího stroje povolily provazy připoutané mučednice a kola se rozpadla. Legenda říká, že je zničil anděl a císař pak nařídil dívce setnout hlavu.
Pranostiky:
- Na svatou pannu Kateřinu, sluší se schovati pod peřinu. Nezbývá než doplniti tuto moudrou radu: Přikryj nohy, přikryj tělo, přikryj taky bradu! Potom hezky potichoučku sfoukni všechny svíce a pamatuj, že dvě těla tepla dají více!
- Na Kateřinu – vlez pod peřinu!
- Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu. (kolem r. 1850)
- Zima-li na Kateřinu, přilož sobě o peřinu. (r. 1868)
- Na svatou pannu Kateřinu sluší se schovati pod peřinu;
pak na svatého Mikuláše tuť jest zima všecka naše. (r. 1710) - Od svaté Kateřiny do svatého Ondřeje sotvaže se pod peřinou ohřeje. (r. 1863)
- Na Kačenku - po přadénku. (dříve v tuto dobu začínaly přástky)
- Svatá Kateřina zavřela muzikanty do chléva a pověsila housle do komína.
- Svatá Kateřina peklo zamyká, nebe odmyká.
- Kateřina zakáže, Ondřej (30.11.) potvrdí.
- Svatá Kateřina zakazuje se smíchem, svatý Ondřej pod hříchem.
- Řekla Káča Barce (4.12.): Nechme toho tance!
- Svatá Kateřina strčí housle do komína.
- Svatá Kateřina zavěsila housle do komína.
- Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.
- Kateřina na ledě, Vánoce na blátě.
- Kateřina na ledě - koleda na blátě.
- Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě.
- Chodí-li svatá Kateřina po ledě, bude svatý Štěpán plavit koně. (sv. Štěpán platil u našich předků za patrona chovu koní)
- Když Kateřina po ledě už chodívá, Eva (24.12.) potom blátem oplývá.
- Když se Kateřina klouže, potom Mikuláš přeskakuje louže.
- Chodí-li na Kateřinu husa na rybníku po ledě, na Barborku na něm bude plavat.
- Je-li Kačenka naškrobená, je Baruška ucouraná.
- Je-li Kačenka nemocná, bývá Barborka naškrobená.
- Je-li Kačenka ucouraná, je Baruška naškrobená.
- Škrobí-li svatá Kateřina prádlo, svatá Barbora je kropí.
- Svatá Kateřina prádlo máchá a svatá Barbora je škrobí.
- Je-li Kačenka čistá, bude Baruška od bláta.
- Mrzne-li na Kateřinu, na Barboru prší.
- Hrozí-li Kateřina sněhem, přinese jej Ondřej.
- Na svatou Kateřinu klepe sníh na okno.
- Svatá Kateřina přichází bíle oděna.
- Svatá Kateřina, bývá často zamoučená.
- Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima.
- Kateřina má pěkné jméno, ale studené věno.
- Kateřina šla do mlýna a namlela múky, plné klobúky.
- Jaké počasí na svatou Kateřinu, takové jest v příštím lednu.
- Mrzne-li na svatou Kateřinu, nebude mráz na Lámaný večer (23.12.)
- Přišla svatá Kateřina, nevzdaluj se od komína.
- Přitrhla-li zima s Kateřinou, bývá do omrzení.
- Den Kateřiny povětří ledna předpovídal.
- Sníh na svatou Kateřinu věští vysoké obilí.
- Zelí naložené na svatou Kateřinu platí za nejlepší.
zdroj: archiv Antonín ViK a www.catholica.cz,
vyobrazení: koláž Antonín ViK
Pranostiky na den 1. 11.
1. listopad v pražském Klementinu: minimum -4,7 °C (r. 1956), denní průměr 7,6 °C (od r. 1961),…
Zobrazit více
Váže se k datu:
01. listopadu