- 2. duben v pražském Klementinu: minimum – 7 °C (r. 1785), denní průměr 8,7 °C (od r. 1961), maximum 22,4 °C (r. 1976).
- Lidová rčení: Dal si mrskat prdel – byl nezvykle štědrý. V prdeli má vši a v kapse nasráno – je chuďas. Zarazily se mu větry v prdeli – polekal se, dostal strach.
- O počasí: Podle lidové meteorologie do prvých dnů dubna z předchozího měsíce zasahuje povětrnostně příznivé období Mariánského jara (Josefskomariánské oteplení). Karel Čapek k tomuto měsíci poznamenává: Duben to je ten pravý a požehnaný měsíc zahradníkův. Ať si jdou do háje milenci se svým velebením máje, v máji stromy a květiny jen kvetou, ale v dubnu vyrážejí. . .
Proměnlivé dubnové počasí je patrně příčinou toho, že k jednotlivým dnům měsíce máme jen málo rčení. Nejvýznamnějším „kritickým“ dnem dubnových pranostik je Jiří.
- Svátek má Erika, význam jména můžeme volně přeložit jako všemocná vládkyně.
- Dnes si připomíná sv. František z Paoly, je patronem poustevníků a italských námořníků, vzýván na ochranu před morem; při manželské neplodnosti. Pocházel z Paoly v Itálii. Kolem 13 let byl přes rok ve františkánském klášteře. Po vykonání pouti do Říma a do Assisi si našel jeskyni v horách Kalabrie, kde žil v největší přísnosti. Přidali se k němu další muži, a tak založil nejpřísnější kongregaci poustevníků, později změněnou na řád Nejmenších bratří. Přísnost života sv. Františka je srozumitelná jen v kontextu veliké lásky a pokory, kterou byl prozářen. Ustavičný půst, který je čtvrtým slibem, odůvodňuje slovy: "Když se tělo postí, duch se očišťuje, mysl pozdvihuje, tělo duchu podrobuje, srdce pokořuje a žádostivost vystřídá světlo čistoty." Zemřel 2. dubna v r. 1507.
zdroj: archiv Antonín ViK, Velký pranostikon - Zdeněk Vašků, Medardova kápě - Jan Munzar
www.catholica.cz
Pranostiky na den 1. 4.
1. duben v pražském Klementinu: minimum – 6 °C (r. 1850), denní průměr 8,4 °C (od r. 1961),…
Zobrazit více
Váže se k datu:
01. dubna