Svaté nebe - Svátek jména Panny Marie

Svaté nebe - Svátek jména Panny Marie

Váže se k datu: 12. září

V biblickém prostředí má osobní jméno mnohem hlubší smysl než pouhé administrativní označení. Jména biblických osob často vyjadřují i jejich vztah k Bohu. Hebrejské jméno Marjam či Mirjam bývá vykládáno různě (Paní, Krásná, Hvězda mořská, ...). Protože se toto jméno vyskytuje v bibli poprvé u sestry Mojžíše, není vyloučen jeho egyptský původ – pak by mohlo znamenat „Bohem milovaná a Boha milující“.

Liturgická oslava Jména Panny Marie začala ve španělské diecézi Cuenca (1513), postupně se rozšířila po celém Španělsku a slavila se 17. září. Vzhledem k tomu, že hebrejské dívky dostávaly jméno až dva týdny po narození, začalo k jeho slavení docházet až 22. 9. Po vítězství polského krále Jana Sobieského nad tureckým vojskem u Vídně (12. 9. 1683), které souviselo se vzýváním jména Panny Marie a s její pomocí zavedl papež Inocenc XI. oslavu pro celou církev a stanovil pro ni neděli v oktávu svátku Narození Panny Marie; při liturgické reformě za Pia X. (1912) pak byla přeložena na 12. září.

V Bibli se jméno objevuje i v řecké podobě Maria (Μαρία). Jméno Marie je spojováno i s hebrejským slovem mara, což znamená „drsný“ nebo „hořký“. U nás jméno Marie bylo dlouhá léta nejčetnější ženské jméno. Ještě v roce 1999 ho užívalo cca 406 747 žen. V současné době je na 3. místě a užívá ho cca 270 000 žen.

K nejznámějším poutním místům Jména Panny Marie u nás patří poutní kostel zasvěcený Mariinu jménu na Lomci a chrám Panny Marie ve Křtinách, viz pohlednice.

Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín ViK, catholica.cz a Wikipedia
vyobrazení: pohlednice, autor neznám

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Sobota 23. listopadu 2024
v tento den má svátek

Klement Pošlete pohlednici s přáním