Svaté nebe - sv. Markéta, legenda a "Markétina svíčka"

Svaté nebe - sv. Markéta, legenda a "Markétina svíčka"

Váže se k datu: 13. července

Má se za to, že osoba sv. Markéty byla vymyšlena, ale i přesto se stala jednou z nejoblíbenějších světic středověku. Podle legendy pocházela svatá Markéta z Antiochie (Turecko). Je uváděna dvěmi jmény. Důvod je ten, že původní jméno Marina se v řeckém textu uvádí jako Markéta. Pod tím jménem je v českých zemích známa jako světice ze 14 pomocníků, která dřívější památkou 13. 7. s pověstnou pranostikou připomínala začátek žní. 

Vyrůstala bez matky, a tak ji otec, pohanský kněz, svěřil do péče chůvy, která byla tajnou křesťankou. Ta jeho dceru v křesťanské víře vychovala a když Markéta odmítla uctívat pohanské bohy, otec ji vyhnal z domu. Odešla do hor, kde spokojeně pásla dobytek až do chvíle, než se do ní zamiloval mocný vladař. Tomu se přiznala, že je křesťankou a své víry se nevzdala. Nechal ji proto mučit a uvrhl do vězení, kde se jí zjevil ďábel v podobě ohyzdného draka. Markéta ho ale zahnala křesťanským křížem a přes noc se jí zázračně všechny rány zacelily. Druhý den byla na rozkaz vládce Markétě sťata hlava (kolem roku 305 nebo 282).

Jak se stala sv. Markéta ochránkyní těhotných žen, legenda:

Těsně před smrtí slíbila, že těhotným ženám, které se k ní budou modlit, zajistí, aby jejich děti přišly na svět v pořádku. Pravdou je, že se sv. Markéta stala ochránkyní těhotných žen. Možná to bylo spojeno i se zážitkem který sv. Markéta prožila právě s drakem: drak - ďábel dívku spolkl, ale ještě rád ji za chvilku vyplivl, neboť její dlouhé vlasy mu působily v krku nesnesitelné škrábání. Poté ho dívka zapudila znamením kříže a drak se propadl - podle dnešního podání do pekla. Že je sv. Markéta patronkou těhotných žen může být i symbolické v souvislosti se sklizní a bohatou úrodou.

Lidová pověra:

Bývalo zvykem zapalovat, obětovat při porodu k ochraně rodičky "Markétinu svíčku". Dokud hořela, věřilo se, že je žena chráněná. Porodní bolesti se mírnily „Markétiným pásem“.

Je patronkou rolníků, kojných, dívek, rodiček a manželek, pomocnicí při těžkém porodu, proti neplodnosti, při nemocech obličeje a ranách, přímluvkyní za splnění všech přání. Zobrazovaná je většinou s křížkem v ruce a u nohou ji leží drak-symbol zla či ďábla, někdy ji sedí na ruce. Další atributy jsou: korunam křížek, meč, palma, perla a již zmíněný drak.

zdroj: archiv Antonín ViK, www.catholica.cz
vyobrazení: obraz, autor neznámý
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz 

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Středa 2. dubna 2025
v tento den má svátek

Erika Pošlete pohlednici s přáním