Sv. Jiljí je uctíván jako patron myslivců, lovců, pastevců, žebráků, invalidů a kojících žen. Je vzýván při manželské neplodnosti, v pokušeních a proti falešnému studu při sv. zpovědi. Je i patronem Korutan, Štýrska, Třeboně. V ostatních jazycích zní jeho jméno jako Egidius, Gilles a Aegidios.
Narodil se v Aténách kolem roku 640 bohatým a uznávaným měšťanům Theodorovi a Paladidě. Ti Jiljímu poskytli vzdělání křesťanské. Když jeho rodiče zemřeli, byl Jiljí ještě mladý. Dědictvím nabytý majetek prodal a všechny utržené peníze rozdal chudým a potřebným lidem. Z Atén pak připlul do Francie a tam se usadil jako poustevník.
Legenda o sv. Jiljí:
Podle legendy ho každý den navštěvovala v jeho jeskyni laň, která ho živila svým mlékem. Jednoho dne ji na honu pronásledoval král, který zranil šípem do nohy sv. Jiljího, jenž laň chránil. Aby král napravil svou vinu, nechal zde na přání světce vybudovat klášter sv. Gilles, který se stal významným poutním místem středověku. Svatý Jiljí se tak stal patronem invalidů a býval často vzýván o uzdravení. Bylo mu zasvěceno i mnoho nemocnic. Zemřel cca v roce 725. Svatý Jiljí je vyobrazován jako mnich sedící před skalní slují společně s Laní. Často také se šípem v rukou, noze či hrudi.
Ostatky sv. Jiljí se dostali v roce 1356 i do naší země, a to přímo do svatovítského chrámu v Praze. Důkazem o uctívání Svatého Jiljího na našem území jsou stavby zasvěcené právě Svatému Jiljímu. Příkladem je kostel sv. Jiljí na Starém Městě v Praze, jehož původ se datuje k roku 1210. Nyní je tento kostel chrámem dominikánů. Dalšími památkami jsou například: kostel sv. Jiljí v Brně Líšni, kostel v Mladějově, nebo kostel v Pavlovicích u Přerova.
Našli jste v článku chybu, nesrovnalost nebo máte zajímavé doplňující informace? Napište nám prosím na email info@ceskezvyky.cz
zdroj: archiv Antonín Vik a www.catholica.cz
vyobrazení: obraz