„Pořádek“  panských mlatců, před rokem 1848

„Pořádek“ panských mlatců, před rokem 1848

Váže se k datu: 20. října

K důležitým pracem patřilo mlácení na panských dvorech, které trvalo až do jara a zvláštní „pořádek" určoval povinnosti a práva mlatců, kteří se najímali většinou na celý rok, a kromě mlácení museli zastat i další práce na hospodářství. Takový „pořádek" byl sepsán učitelem Petrem Matouškem v Kotelsku. Pochází nejspíše z panství hruboskalského, a to z doby roboty, tedy před rokem 1848. Jde o velmi zajímavý doklad, který ukazuje, jak byl běžný člověk a jeho rodina vázaná na panském rozhodování. Text byl částečně upraven pro lepší přehlednost.

1. Každý mlatec se přijímá na jeden celý rok, a to sice od 1. ledna do posledního prosince. Je povinen věrně a upřímně každý den od časného rána až do večera do práce se dostavit; a dělat takovou, jakákoliv se jim nařídí, pročež každý večer vždy očekávat má, jakou prací se na druhý den řídit bude, a proto taky nikdy bez povolení panskou práci promeškati nemá.
2. Mlatec je taky zavázán, že svou ženu nebo k tomu schopnou dceru jakkoli se jemu nařídí na mlat se dostaví a nejenom on, nýbrž taky jeho lidi.
3. Kterýkoliv mlatec by při krádeži byl přistižen, hned z panské práce byl vyhnán a právu odevzdán býti byl.
4. Jako každý, který se lenivě a mrzutě nebo včas nedostaví, nápodobně na budoucí rok z toho vejdělku vymrštěn bejti má.
5. Mlatec jest povinen všechno nádobí (nářadí) pro sebe i své lidi sobě zaopatřit, obzvláštně v čas mlácení svůj cep, hrábě a jeden pytel na mlátě zachovaný míti a mimo toho bude zavázán ročně 8 košťat poklasnému (pomocník správce statku) odváděti, ke kterému se jemu včas nařízení cedulka na myslivce opatří.
6. Mlatci obdrží od mlácení, vyčištění, pucování nebo přemletí a odnesení na sejpku všeho obilí každý šestnáctý díl a mimo toho po celým vymlácení ještě čtvrtý díl z toho, co jeden mandel pšenice přes jednu, žita přes pět čtvrti, ječmena přes půldruhý, ovsa přes dvě míry sypati bude a pak přesto obdrží z každého dobře vymláceného mandele obilí půl mázu piva, které se jim v nejbližší hospodě vykáže. (1 máz = 1,415 l)
7. Přitom jsou tu za mzdu všecky proby, kdykoliv takový řízeny budou obzvláštně na slámě vymlátiti, a kdyby se dokázalo, že z deseti otepí víceji nežli jeden žejdlík se vymlátí, oni takovou škodu vždy ze všeho od poslední zdviže vymláceného obilí ze svý míry tratiti mají.
8. Poněvadž mlatci skrze celý rok ke vší práci každodenně se potřebovati dáti musejí, tak bude jim samotně povoleno, v času jarním, když povoleno bude do panského obilí na trávu jíti; i pozdě jim vejhrašně dovoleno bude, do panských lesů na trávu ale bez srpů choditi, načež jim zvláštní paleta vydána bude, a k tomu se hlasití musejí, by sobě na zimu pro vyživení jejich krav nějaký pokrm zhledati a naškuvati mohli.
9. Jestliže se dobře chovají a každodenně se potřebovati dají, tu kdežto na blízko možná bude, popřeje, sobě asi po 2 míry pole na panským pohnojiti a zasíti nebo osázeti, k čemuž se jim na forování hnoje i na vorání i robotou dopomáhati bude.
10. Ostatně taky se mlatcům na ten rok, jak celoročně v takový panský" službě dotrvati budou, z jejich roboty 13 dní docela odpouštějí.
11. Jako taky z řízení ordonancí zato zproštěni bejti mají, nebo oni zavázáni budou, zase vždy cedulky z jednoho dvora do druhého, jak od poklasnýho určeny budou, po pořádku nésti. Za všechnu jinou práci mimo mlatu na tento rok následovně vejsadu odplatu míti mají; a to sice:
12. Od měření obilí při likvidaci anebo od přehazování takového za každou hodinu tři krejcary.
13. Od setí obilí z každé míry polnosti dva krejcary, a co se na polovice neb podvakráte síti dá, tři krejcary míti mají; nechť jest to jetel neb obilí.
14. Od vrstvování obilí, které jen mlatci dělati mají beze všeho jiného dopomáhání, budou placeni po třech krejcarů z každého mandele.
15. Od dělání povřísel, který nápodobně mlatci všechny, co jich na žně potřeba, dělati musejí, z každé kopy, to jest za 20 otepí po 3 mandelech s 15 krejcary zaplaceni budou.
16. Od dělání jednoho nového mlatu obdrží z každého dobře vytlučeného šest zlatejch, ale budou při tom povinni všecku zprávu ostatních zdarma udělati, a to sice od času skončeného vymlácení až do sen dělání.
17. V čas žní je každý mlatec povinen pod 30 mir vejsevku jakéhokoliv obilí posekat, za který jemu se dle platu, žencům taky teprve plat z míry v žních ustanoviti bude.
18. V senosekách i otavách i jetelů sekání jest on též povinen pod 20 mir posekati a obdrží z míry luk 15 kr. a z míry jetela 10 kr.
19. Od sázení erteplí (brambor), zelí, řepy nebo toho okopání a sklizení obdrží za každou odbytou hodinu díla po dvouch krejcarech.
20. Od mlácení jetelu ze slámy obdrží z vymlácené míry dva krejcary.
21. Od vázání píce obdrží za každej centnýř (1 centýř = 60 kg) dva krajcary .
22. Od vyšití na štorc jedny kopy (60 dílů) došků obdrží 8 krejcarů.
23 Ostatní obdrží za každou ve všelijakou panskou jemu řízenou práci při dvoře z platu vybytou hodinu dva krejcary.
24. Kdyby se stalo, že by při některým panským dvoře na nějaký pád ohně se vyskytlo, od čehož nás Bůh chraň — tak jsou mlatci povinni, nechť jest to jakejkoliv dvůr, hned na stodolu a špejchar vlézti, hájiti i další řízení hospodářů toho dvora poslechnouti a všechno učiniti, by i sobě jejich živobytí z toho obhájili, začež se jim k obsilnění zase nějaký trunk piva vydán býti má.

 

Tento článek je exkluzivní obsah pro premiové uživatele

Pohlednice k tomuto datu

Sdílejte svoje vzpomínky, zvyky a tradice

Pátek 27. prosince 2024
v tento den má svátek

Žaneta Pošlete pohlednici s přáním
Dnes mají také svátek Melánie Jeannette