Všechny zvyky a pověry se pojí s takzvanou magií dobrého začátku. Nový rok totiž nepřináší jen radost, ale také obavy z budoucnosti, proti níž se lidé cítili bezmocní. Proto se chtěli pojistit pomocí různých zvyků a pověr, které měly ovlivnit celý nadcházející rok.
První leden je tedy tzv. prorockým dnem pro celý rok a lidé říkávají “Co v ten se dělá, dělati se bude po celý rok." Radívají: „S nikým se nehněvati, raději zpívati“. Na Chodsku si na Nový rok známí přáli, kdekoliv se potkali: „Já vinšuju štěstí, zdraví a Boží požehnání." Všichni se snažili vyhnout všem nepříjemnostem a hádkám, protože věřili úsloví „Jak na Nový rok, tak po celý rok".
Na Nový rok všichni časně ráno vstali, čistě se oblékli a v rámci svých možností se dobře najedli. Na Žďársku měli domácí lidé usednout ke stolu, ke společné snídani, aby po celý rok panovala svornost v domě a hospodyně, která krájí chleba, by měla krajíce dobře počítat. Pokud se na někoho krajíc nedostal, toho by potkala smrt, anebo v lepším případě by se vydal z domova daleko do světa. Na Nový rok se nejedlo maso z pernaté zvěře, aby neuletělo štěstí, nejedla se ryba, aby štěstí neuplavalo a neměl být ani zajíc, aby štěstí neuteklo. Na Nový rok se jedla zejména čočka, cinká stejně jako peníze a měla přinést bohatství.